bobbyknightkimdirhikayesi
06 Şub

Kolej basketbol tarihinin en aykırı ve en çok eleştirilen isimlerinden biriydi. Buna karşın, elde ettiği zaferlerle rakipsiz ve farklı bir konumda olmayı başardı…

Bobby Knight Efsanesi

1960’ta  oyuncu olarak Ohio State ile NCAA şampiyonluğu kazanırken takımın rol oyuncularından biriydi. 1963’te, henüz 24 yaşındayken ilk antrenörlük deneyimini yaşadı. 32 yaşında Indiana’nın başına geçti ve 29 yıl boyunca bu görevini sürdürdü.

Indiana ile birlikte üç NCAA, 11 Big Ten Konferansı şampiyonluğu kazandı. NCAA, NIT ve olimpiyat şampiyonluğu kazanan üç antrenörden biri.

NCAA’deki 30 yılı aşkın antrenörlük kariyerinde 902 galibiyet aldı. Emekliliğine kadar, en fazla galibiyet elde eden antrenör unvanını elinde bulundurdu. Tüm zamanlarda ise Mike Krzyzewski’nin ardından ikinci sırada.

Antrenörlüğünün yanı sıra sinirli davranışlarıyla da sık sık gündem olmayı başardı. 1985’te Purdue ile oynanan maçta verdiği kararlar nedeniyle hakemlere sinirlenip sahaya sandalye fırlatıp oyundan atılması, yaşadığı sinirli anlardan sadece bir tanesiydi.

Oyuncularına davranış şekli, yöntemleri ve yaptığı açıklamalar nedeniyle sık sık eleştirilmesine karşın, Indiana’da 29 yıllık kariyeri boyunca antrenörlüğü yaptığı oyuncuların hepsi okuldan mezun olmayı başardı.

2008’de Texas Tech’ten istifa ettikten sonra kısa bir dönem ESPN’de yorumcu olarak çalıştı. 2013-2014 sezonu için de ESPN ile anlaşırken şirketin başkan yardımcısı Norby Williamson, “Geride kalan yarım asrın en zorlu spor figürlerinden biri. Çok sayıda kişi onun oldukça kutuplaştıran bir insan olduğunu söyleyecektir…” sözleriyle onun ne kadar yorucu ama vazgeçilmez bir kişilik olduğunu vurguladı.

Kişiliği basketbol antrenörlüğünün önüne geçse de haraketli hücuma (motion offense) yaptığı katkıyla oyunun gelişimine yadsınamaz bir katkıda bulundu. Oyuna ” Bobby Knight tarzı hareketli hücum” kavramını getirdi.

(Socrates dergisinden alınmıştır.)

No votes yet.
Please wait...

Yorum yap